Kabdebó Lóránt (1936–2022)

2022. január 24., 13:50
Gyászhír.
Mély fájdalommal tudatjuk, hogy életének 86. évében elhunyt Kabdebó Lóránt irodalomtörténész, a Miskolci Egyetem Bölcsészettudományi Karának alapító dékánja, Miskolc díszpolgára, intézetünk professor emeritusa.

Kabdebó Lóránt 1958-ban magyartörténelem szakon szerzett tanári oklevelet az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán. 1958 és 1970 között a Közgazdasági Technikum ipari tagozatán és a Zenegimnáziumban, majd a Földes Ferenc Gimnáziumban tanította mindkét szakot. 1962-ben megszerezte az egyetemi doktori, majd 1969-ben a kandidátusi tudományos fokozatot.

Az 1950-es évektől Miskolc legjelesebb költőjének, Szabó Lőrincnek az életpályáját és műveit kutatta, elemezte.

1989 és 1993 között a pécsi Janus Pannonius Egyetem Bölcsészettudományi Kar Irodalmi Tanszékének vezetője volt. 1993-ban visszatért Miskolcra, a Bölcsészettudományi Intézet igazgatója lett, irányítása alatt lett önálló kar az intézet. 19972006 között a kar dékánja volt, megalapította a Szabó Lőrinc Kutatóhelyet. 1993 és 2007 között az általa alapított „Irodalomtörténet” című folyóirat főszerkesztője volt. 2006 óta a Miskolci Egyetem Bölcsészettudományi Karának professor emeritusa.

2007-ben Toldy Ferenc-díjat kapott, 2012-ben pedig József Attila-díjat vehetett át. Kezdeményezésére helyezték el Dayka Gábor emléktábláját a Földes Ferenc Gimnázium főbejáratához, ahol korábban az a minorita gimnázium állt, amelyben a költő tanult.

2021-ben a Miskolc város díszpolgára elismerést kapta meg. Ugyancsak tavaly a Magyar Érdemrend középkeresztje kitüntetést is átvehette.

Emlékét kegyelettel megőrizzük.